Kom i gang med ABC-opplæringen

ABC-opplæringen bør forankres administrativt på ledernivå i kommunen for å sikre nødvendig støtte til gjennomføringen.

For deg som ønsker å bli deltaker

Dersom du ønsker å starte med ABC-opplæring tar du kontakt med din leder.

Det er lederen din som bestemmer om du kan delta i ABC-gruppe, og eventuelt tar kontakt med ABC-kontakten i kommunen som setter sammen grupper og melder på deltakere.

Når du er påmeldt
Husk at når du er meldt på, må du innen fire dager aktivere lenken du får på din e-mail, og registrere opplysninger om deg selv. Det er viktig at du fyller inn all informasjon på «min side», og lager ditt eget passord. Informasjonen brukes til statistikk og rapportering.

For deg som ønsker å melde på ansatte

ABC-opplæringen bør forankres administrativt på ledernivå i kommunen for å sikre nødvendig støtte til gjennomføringen.

Ledere ved de ulike fagavdelinger elle enheter i de kommunale virksomhetene bør delta i planlegging og rekruttering av deltakere til opplæringen.

Det er oppnevnt minst en ABC-kontakt i hver kommune som er ansvarlig for opplæringen. ABC-kontakten koordinerer gjennomføringen i samarbeid med ledere og deltakere.

Registrering av deltakere
ABC-kontakten er også ansvarlig for å sette sammen deltakerne i ABC-gruppene og melde på disse og bestille permer på abcregistrering.no.

Etter at deltakerne er registrert med navn og e-postadresse vil de motta en e-post med en engangs registreringsadresse. Denne må brukes innen 4 dager etter påmelding. Når deltakeren logger seg på med denne lenken kommer han eller hun til «Min side» hvor det registreres opplysninger til bruk i statistikk og rapportering.

Bistand og økonomisk støtte
Kommunene kan søke om bistand til å gjennomføre informasjonsmøter om opplæringen for sine ansatte ved å ta kontakt med Aldring og helse eller våre samarbeidspartnere i fylkene. Det kan søkes kommunalt kompetanse- og innovasjonstilskudd hos Fylkesmannen.

I forbindelse med søknad om tilskudd, vil kommunen definere behovet for ABC-opplæringen, og innarbeide den i de kommunale kompetanseplanene som følger søknaden. Det anbefales å beskrive hvilke fagområder kompetansetiltaket skal dekke, hvilke enheter eller avdelinger det omfatter, og hvor mange ansatte kommunens ledelse ønsker å rekruttere.

Arbeidstid og fritid
Det er noe ulik praksis fra kommune til kommune i bruk av arbeidstid og fritid til opplæringen. Det er ledelsens ansvar å tilrettelegge for gjennomføringen for sine ansatte, og gi felles rammer for fordeling av hva som skal skje i arbeidstid og hva som må gjøres på fritiden.

De fleste må lese heftene på fritiden, mens fagseminarene som regel gjennomføres i arbeidstiden. Noen legger gruppemøtene til vaktskiftet, slik at deltakerne bruker noe fritid og noe arbeidstid. Det som er viktig er at det blir rammer innen samme kommune. Disse rammene bør være på plass før opplæringen begynner, så det er en forutsigbarhet for deltakerne.

Begrepsliste for ABC-opplæringen

ABC-opplæringen:

Begrepet henviser til opplæringsmodellen som blir brukt i ABC. Denne består av tre bærende elementer: Fagstoffet, seminarene og gruppearbeidet.

Kompetanseområder:

Man har pr. i dag valgt å sortere fagstoffet inn i fire kompetanseområder. Et kompetanseområde kan inneholde flere typer opplæringsmateriell, som blant annet
ABC-permer, påbyggingspermer, temahefter, video og E-læring.

De fire kompetanseområdene er i dag:

  • Eldreomsorg
  • Demensomsorg
  • Musikkbasert miljøbehandling
  • Utviklingshemning
ABC-materiell:

Dette er de forskjellige måtene materiellet kan bli presentert på.

  • ABC-permer
  • ABC-hefter
  • Temahefter
  • E-læring
ABC-kontakt:

En eller flere utvalgte kontaktpersoner fra kommunene som har ansvar for å:

  • Melde inn kommunens behov for ABC-opplæring til underleverandør i fylket
  • Gjøre avtale om tid og sted for deltakelse på fagseminarene
  • Inndele deltakere til ABC-gruppene og definere gruppekontakt
    (dette skal gjøres i samarbeid med faglederne)
  • Bestille ABC-permer og registrere deltakere til ABC-opplæringen på abcregistrering.no
Underleverandører:

Aldring og helse inngår underleverandøravtaler om undervisning og koordinering av
ABC-opplæringen med fagmiljøer i fylkene.

Eksempler på fagmiljøer som har underleverandøravtale for ABC-opplæring:

  • Utviklingssentra for sykehjem og hjemmetjenester (USHT) i fylkene
  • Alderspsykiatriske eller geriatriske seksjoner i spesialisthelsetjenesten
  • Seksjon for habilitering i spesialisthelsetjenesten
  • Ressurssenter for voksenopplæring ved videregående skoler i fylkene
  • Andre fagmiljøer

Underleverandøren har ansvar for å arrangere fagseminarene og skal bistå kommunene med informasjon og planlegging av ABC-opplæringen. 

I de fylkene det ikke finnes en egen underleverandør er Aldring og helse ansvarlig leverandør.

Kontaktpersoner

Alle fylker
    • Akershus

      Gry Elisabeth Hole

      92092103

      gry.hole@aldringoghelse.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC

    • Akershus

      Inger Molvik

      97701058

      inger.molvik@aldringoghelse.no

      ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Akershus

      Aud Marie Ellinggard

      aud.marie.ellinggard@aldringoghelse.no

      Mitt livs ABC

    • Aust-Agder

      Birgitte Nærdal

      91335175

      Birgitte.Naerdal@grimstad.kommune.no

    • Buskerud

      Arild Stegen

      47612466

      Arild.Stegen@drmk.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Buskerud

      Evelyn Skalstad

      Evelyn.Skalstad@drmk.no

      Mitt livs ABC

    • Finnmark

      Hild Ulvang

      huv@sor-varanger.kommune.no

      Østfylket, Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling, Mitt livs ABC

    • Finnmark

      Marianne Simonsen

      Marianne.Simonsen@hammerfest.kommune.no

      Vestfylket, Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling, Mitt livs ABC

    • Hedmark

      Mari Melbye Øien

      46948938

      mari.melbye.oien@sykehuset-innlandet.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Hedmark

      Turi Beate Stapnes

      turi.stapnes@aldringoghelse.no

      Mitt livs ABC

    • Hordaland

      Bodil Berg Kristensen

      47364346

      Bodil.Kristensen@bergen.kommune.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC, Mitt livs ABC

    • Hordaland

      Sønneve Teigen

      Sonneve.Teigen@bergen.kommune.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC

    • Hordaland

      Kristin Aas Nordin

      90777057

      kristin.marie.aas.nordin@sus.no

      ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Møre og Romsdal

      Marit Møgedal Stokkeland

      71217432

      Marit.Mogedal.Stokkeland@helse-mr.no

      Nordmøre og Romsdal, Demens- og Eldreomsorgens ABC

    • Møre og Romsdal

      Inger Molvik.

      97701058

      inger.molvik@aldringoghelse.no

      ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Møre og Romsdal

      Kristin Steffenssen

      71217431

      Kristin.Steffenssen@helse-mr.no

    • Møre og Romsdal

      Brit Krøvel

      Brit.Krovel@alesund.kommune.no

      Sunnmøre: Mitt Livs ABC, Demensomsorgens ABC og Eldreomsorgens ABC

    • Møre og Romsdal

      Turi Beate Stapnes

      turi.stapnes@aldringoghelse.no

      Mitt livs ABC

    • Møre og Romsdal

      Lisbeth Kjerås Talberg

      Lisbeth.Kjeraas.Talberg@helse-mr.no

      Nordmøre og Romsdal, Demens- og Eldreomsorgens ABC

    • Møre og Romsdal

      Heidi Elnes

      Heidi.Elnes@helse-mr.no

      Mitt livs ABC

    • Møre og Romsdal

      Bjørg Rønning

      bjorg.ronning@molde.kommune.no

      Sunnmøre: Mitt Livs ABC, Demensomsorgens ABC og Eldreomsorgens ABC

    • Nordland

      Klaus Amundsen

      75551629

      kam@kloverasen.no

    • Nordland

      Tone Krüger

      90 60 63 37

      Tone.Kruger@vestvagoy.kommune.no

      Mitt livs ABC

    • Nordland

      Inger Molvik..

      97701058

      inger.molvik@aldringoghelse.no

      ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Nordland

      Bodil S. Olsen

      bol2@kloverasen.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC

    • Nordland

      Marion Knutsen

      941 51 763

      Marion.Knutsen@vestvagoy.kommune.no

      Mitt livs ABC

    • Nordland

      Eva-Alice Slettevoll

      992 53 051

      Eva-Alice.Slettevoll@vefsn.kommune.no

      USHT Vefsn, Mitt livs ABC

    • Oppland

      Elin Angen Michaelsen

      95177183

      elin.angen-michaelsen@gjovik.kommune.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling, Mitt livs ABC

    • Oppland

      Ritt Nielsen

      Ritt.Nielsen@sykehuset-innlandet.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC

    • Oslo

      Turid Marie Sandberg Hauge

      99326643

      turid.hauge@sye.oslo.kommune.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Oslo

      Mariann Hetland

      mariann.hetland@sye.oslo.kommune.no

      Mitt livs ABC

    • Rogaland

      Kristin Søllesvik Hidle

      97537019

      kristin.sollesvik.hidle@stavanger.kommune.no

      Mitt livs ABC

    • Rogaland

      Kristin Aas Nordin

      90777057

      kristin.marie.aas.nordin@sus.no

      Stavanger og sørfylket, Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Rogaland

      Olaug K. E. Hindal

      52744618

      Olaug.Hindal@haugesund.kommune.no

      Helse Fonna området, Demens- og Eldreomsorgens ABC, Mitt livs ABC

    • Rogaland

      Olaug Sandve

      52744649

      olaug.lie.sandve@haugesund.kommune.no

      ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Sogn og Fjordane

      Martha Strandos

      Marta.Strandos@forde.kommune.no

      Alle ABC'er

    • Sogn og Fjordane

      Toril Marie Terum

      Toril.Marie.Terum@forde.kommune.no

      Alle ABC'er

    • Telemark

      Elizabeth Reiss-Andersen

      40903752

      elizabeth.reiss.andersen@porsgrunn.kommune.no

    • Telemark

      Utviklingssenter for sykehjem og hjemmetjenester i Telemark

      35933300

      usht@porsgrunn.kommune.no

    • Telemark

      Wenche Risnes

      Wenche.Risnes@porsgrunn.kommune.no

      Alle ABC'er

    • Troms

      Lena Røsæg Olsen

      lena.rosag.olsen@midt-troms.no

      Midt-Troms, Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Troms

      May Iren Bendiksen

      may.iren.bendiksen@tromso.kommune.no

      Tromsø og omland, Mitt livs ABC

    • Troms

      Anne Marit Bygdenes

      anne.marit.bygdnes@tromso.kommune.no

      Tromsø og omland, Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Troms

      Gry Elisabeth Hole

      92092103

      gry.hole@aldringoghelse.no

      Kommuner i Nordfylket og Sørfylket, Demens- og Eldreomsorgens ABC

    • Troms

      Turi Beate Stapnes

      turi.stapnes@aldringoghelse.no

      Kommuner i Nordfylket og Sørfylket, Mitt livs ABC

    • Troms

      Anita Berg

      Anita.berg@midt-troms.no

      Midt-Troms, Mitt livs ABC

    • Trøndelag - Nordre del

      Gro Nina Helberg

      90153700

      gro.nina.helberg@verdal.kommune.no

      USHT Trøndelag, Verdal. Alle ABCer

    • Trøndelag - Nordre del

      Vibeke Berg Forås

      90665537

      vibeke.berg.foras@verdal.kommune.no

      USHT Trøndelag, Verdal. Alle ABCer

    • Trøndelag - Søndre del

      Torunn Butli Rømma

      72811135

      torunn.romma@stfk.no

      Alle ABC'er

    • Trøndelag - Søndre del

      May-Britt Næss Strand

      99024034

      May-Britt.Ness.Strand@afjord.kommune.no

      Alle ABC'er

    • Vest-Agder

      Irene Larsen Linjord

      Irene.Larsen.Linjord@kristiansand.kommune.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Vest-Agder

      Elisabeth Rabbersvik Holen

      Elisabeth.Holen-Rabbersvik@songdalen.kommune.no

      Mitt livs ABC

    • Vestfold

      Henriette Ruud

      48275275

      Henriette.Ruud@sandefjord.kommune.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling

    • Vestfold

      Beate Bernes Rising

      Beate.Bernes.Rising@sandefjord.kommune.no

      Mitt livs ABC

    • Østfold

      Marit Berger

      marit.berger@eidsberg.kommune.no

      Mitt livs ABC

    • Østfold

      Mona Bekkhus-Wetterberg

      mona.birgitte.bekkhus-wetterberg@eidsberg.kommune.no

      Demens- og Eldreomsorgens ABC, ABC Musikkbasert miljøbehandling